Municipiul Iaşi primeşte trofeul Marul de Aur, Oscarul Turismului din partea FIJET
Municipiul Iasi a intrat în galeria marilor destinaţii turistice ale lumii, odată cu primirea trofeului Mărul de Aur 2026, distincţie acordată de Federaţia Internaţională a Jurnaliştilor şi Scriitorilor de Turism (FIJET).
Municipiul Iasi a intrat, începând de sâmbătă, în galeria marilor destinaţii turistice ale lumii, odată cu primirea trofeului "Mărul de Aur" - 2026, distincţie acordată de Federaţia Internaţională a Jurnaliştilor şi Scriitorilor de Turism (FIJET) pentru contribuţia la conservarea şi promovarea patrimoniului cultural, istoric şi natural.
Federația Internațională a Jurnaliștilor și Scriitorilor de Turism (FIJET) a acordat Municipiului Iași Trofeul „Mărul de Aur” – FIJET pentru acest an! Decernarea distincției a avut loc sâmbătă, 20 iunie 2026, în Sala Voievozilor din Palatul Culturii Iași, în prezența conducerii FIJET și a reprezentanților autorităților locale, mediului academic, instituțiilor clericale și industriei HoReCa. La eveniment au participat și circa 40 de ziariști specializați în turism, din care jumătate din mai multe țări europene și din Africa de Nord, care se află în aceste zile în orașul și județul nostru într-o vizită de documentare.
Considerat echivalentul premiului Oscar din cinematografie, „Mărul de Aur”, „Pomme d’Or” sau „Golden Apple” este acordat unei organizaţii, unui oraş sau unei personalităţi, în semn de recunoaştere a demersurilor pentru promovarea turismului.

Decizia a fost luată cu ocazia Congresului FIJET, organizat în luna noiembrie a anului trecut în orașul marocan Fes. Candidatura Iașului a fost depusă și susținută de Clubul Presei de Turism - FIJET România, condus de domnul Ștefan Baciu, în baza unui proiect realizat de Primăria Municipiului Iași în colaborare cu Asociația Organizația de Management al Destinației (OMD) Județul Iași. În cadrul ceremoniei, președintele FIJET, domnul Tijani Haddad, a subliniat că premiul recompensează eforturile Iașului de a proteja moștenirea lăsată de generațiile trecute și de a o valorifica prin turism sustenabil.
Distincția «Mărul de Aur», acordată anual de FIJET, reprezintă una dintre cele mai importante recunoașteri internaționale din domeniul turismului!

„Această nouă poziționare în topurile internaționale confirmă că Iașul are tot mai numeroși oaspeți din țară și din străinătate, după cum tot mai numeroase sunt și opiniile favorabile despre orașul nostru și prezența în diverse topuri și studii de specialitate! Mulțumesc FIJET și Clubului Presei de Turism - FIJET România, întregii echipe care a lucrat la acest proiect și, mai ales, tuturor celor care lucrează în industria ospitalității, alături de care vom fi alături, fiindcă, dacă acest domeniu prosperă, întreaga noastră comunitate are de câștigat!” a declarant primaurl Municipiului Iași, Mihai Chirica.

Din 1970, anul în care a fost instituit acest trofeu, FIJET a conferit circa 80 de trofee „Mărul de Aur”, iar pe această onorantă listă figurează și șase destinații din România: Bucovina, Delta Dunării, Mărginimea Sibiului, Târgu Jiu, Oradea și Timișoara.





