România a debutat cu o victorie în preliminariile CM 2022, 3-2 cu Macedonia de Nord

România a câștigat meciul cu Macedonia de Nord, primul din preliminariile Cupei Mondiale din 2022, scor 3-2.

Naţionala de fotbal a României a învins selecţionata Macedoniei de Nord cu scorul de 3-2 (1-0), joi seara, pe Arena Naţională din Bucureşti, la debutul său în Grupa J a preliminariilor Cupei Mondiale din 2022. Ianis Hagi a readus România în avantaj după ce Macedonia de Nord a egalat, iar duminică va avea loc duelul cu Germania.

România a condus pe Arena Naţională cu scorul de 2-0, graţie golurilor marcate de Florin Tănase, minutul 27, Valentin Mihăilă, min 49. Macedonia a surprins pe final, când a marcat în mai puţin de 5 minute, două goluri, prin jucătorii Ademi şi Trajkovski. Egalată, naţionala nu a cedat şi Ianis Hagi a adus victoria României cu un gol marcat în minutul 85, din careul de 16 metri. Jucătorul lui Rangers a șutat cu dreptul, fără speranță pentru Dimitrievski.
Clasament grupa J: România ocupă locul 2.
În celelalte meciuri ale grupei, Germania a învins Islanda cu 3-0 pe teren propriu, iar Armenia a trecut de Liechtenstein în deplasare, scor 1-0.
A fost al cincilea meci oficial dintre România şi Macedonia de Nord, toate încheindu-se cu victorii ale tricolorilor (14-6 golaveraj). Singura victorie a Macedoniei s-a înregistrat în 2010, la Villach (Austria), într-un meci amical (1-0).
România a pierdut doar unul din ultimele sale opt meciuri de acasă în preliminariile Mondiale.
România a primit gol în fiecare din ultimele sale 11 meciuri, excluzând victoria la ''masa verde'' cu Norvegia (3-0).
Macedonia de Nord primise mai mult de un gol în doar unul din precedentele sale nouă meciuri. Macedonia nu pierduse decât o partidă în ultimele sale nouă jucate (0-1 cu Armenia, în chiar precedenta partidă).
Au evoluat echipele:
România: 1. Florin Niţă - 4. Ovidiu Popescu, 6. Vlad Chiricheş (căpitan), 15. Andrei Burcă, 11. Nicuşor Bancu - 18. Răzvan Marin, 7. Nicolae Stanciu (17. Erik Bicfalvi, 76) - 20. Dennis Man (10. Alexandru Maxim, 76), 19. Florin Tănase (14. Ianis Hagi, 76), 23. Florinel Coman (21. Valentin Mihăilă, 14) - 13. Claudiu Keşeru (9. George Puşcaş, 63). Selecţioner: Mirel Rădoi. Rezerve neutilizate: 12. David Lazar, 16. Ionuţ Radu - 2. Vasile Mogoş, 3. Alin Toşca, 5. Ionuţ Nedelcearu, 8. Alexandru Cicâldău, 22. Mario Camora.
Macedonia de Nord: 1. Stole Dimitrievski - 2. Egzon Bejtulai, 6. Visar Musliu, 4. Kire Ristevski (14. Agim Ibraimi, 88) - 13. Stefan Ristovski, 16. Boban Nikolov (5. Arijan Ademi, 54), 17. Enis Bardhi, 8. Egzijan Alioski - 21. Eljif Elmas - 10. Goran Pandev (căpitan; 9. Aleksandar Trajkovski, 78), 23. Ilija Nestorovski (18. Vlatko Stojanovski, 54). Selecţioner: Igor Angelovski.