CM de fotbal: Spania încheie participarea la Cupa Mondială cu o victorie de orgoliu, 3-0 cu Australia

Echipa Spaniei, deţinătoarea trofeului a învins cu scorul de 3-0 Australia şi a încheiat competiţia pe locul trei

David Villa (36), Fernando Torres (69) și Juan Mata (82) au marcat golurile campioanei mondiale și europene, într-un meci care nu a avut ca miză decât orgoliul celor două echipe, ambele eliminate din competiție.

Spania a deschis scorul în minutul 36, când David Villa a reluat spectaculos cu călcâiul centrarea venită de pe partea dreaptă de la Juanfran: 0-1.
Ibericii și-au mai creat câteva situații notabile în prima repriză, dar șutul lui Koke (42) a fost deviat în corner, iar Wilkinson (45) a respins salvator din fața porții.
Prima ocazie a părții secunde a fost irosită de McKay (59), care a tras peste poartă din marginea careului. Spania și-a majorat avantajul în minutul 69, când Iniesta l-a găsit excelent la limita ofsaidului pe Torres, iar atacantul lui Chelsea a înscris simplu pe lângă Ryan: 0-2.
Spania a marcat și al treilea gol, semnat de Juan Mata, printre picioarele portarului Ryan: 0-3 (82).
Au evoluat echipele:
Australia: 1. Mat Ryan — 19. Ryan McGowan, 6. Matthew Spiranovic, 22. Alex Wilkinson, 3. Jason Davidson — 17. Matt McKay, 15. Mile
Jedinak (căpitan), 13. Oliver Bozanic (23. Mark Bresciano, 72) — 7. Mathew Leckie, 9. Adam Taggart (10. Ben Halloran, 46), 11. Tommy Oar (14. James Troisi, 61). Selecționer: Ange Postecoglou.
Spania: 23. Pepe Reina — 5. Juanfran, 2. Raul Albiol, 15. Sergio Ramos (căpitan), 18. Jordi Alba — 14. Xabi Alonso (21. David Silva, 83), 17. Koke — 20. Santi Cazorla (10. Cesc Fabregas, 68), 6. Andres Iniesta, 7. David Villa (13. Juan Mata, 57) — 9. Fernando Torres. Selecționer: Vicente Del Bosque.
Clasamentul final al grupei B este următorul: 1. Olanda - 9 puncte, 2. Chile - 6 puncte, 3. Spania - 3 puncte, 4. Australia - 0 puncte.
Olanda va întâlni în optimile de finală ocupanta locului secund din grupa A, iar Chile va întâlni câştigătoarea grupei A.