EHF EURO 2022: Norvegia, regina Europei la handbal feminin

Norvegia a cucerit al doilea său titlu continental consecutiv, după ce a învins Danemarcei cu scorul de 27-25 în finala Campionatului European de handbal feminin.

Norvegia a cucerit al doilea său titlu continental consecutiv, după ce a învins echipa Danemarcei cu scorul de 27-25 (12-15), duminică seara, în Arena Stozice din Ljubljana, în finala Campionatului European de handbal feminin - EHF EURO 2022, găzduit de Slovenia, Macedonia de Nord şi Muntenegru.

Norvegia a obţinut al nouălea său titlu european, după un final de meci dramatic. Condusă la pauză la o diferenţă de trei goluri, 15-12, Norvegia nu a condus în acest meci până cu şase minute înainte de final, graţie paradelor făcute de portarul Katrine Lunde (42 ani), care şi-a trecut în palmares al şaselea său titlu european.
Campioanele mondiale au obţinut astfel şi biletul pentru Jocurile Olimpice din 2024, de la Paris, notează AFP.

Danemarca şi Norvegia s-au întâlnit şi în ultima etapă a grupelor principale, danezele câştigând cu 31-29.
Pentru norvegience au marcat Nora Mork 8 goluri, Kristine Breistoel 4, Maren Nyland Aardahl 3, Stine Bredal Oftedal 3, Vilde Mortensen Ingstad 3, Henny Ella Riestad 3, Malin Larsen Aune (CSM Bucureşti) 2, Sunniva Amalie Naes Andersen 1.

Golurile învinselor au fost reuşite de Louise Katharina Vinter Burgaard 6, Emma Cecilie Uhrskov Friis 5, Trine Jensen Ostergaard 3, Mette Tranborg 2, Simone Cathrine Petersen 2, Mie Enggrob Hoejlund 2, Rikke Iversen 2, Sarah Iversen 1, Kathrine Brothmann Heindahl 1, Kristina Jorgensen 1, Michala Elsberg Moeller 1.