Fostul președinte francez Nicolas Sarkozy, condamnat la 5 ani de închisoare cu executare

Fostul președinte al Franței, Nicolas Sarkozy a fost condamnat joi la cinci ani de închisoare cu executare, fiind găsit vinovat de asociere în vederea comiterii de infracțiuni legată de obținerea de fonduri pentru campania sa prezidențială din 2007 din Libia.

Fostul președinte francez Nicolas Sarkozy, condamnat la 5 ani de închisoare cu executare


Fostul președinte al Franței, Nicolas Sarkozy a fost condamnat joi la cinci ani de închisoare cu executare, fiind găsit vinovat de asociere în vederea comiterii de infracțiuni legată de eforturile unor apropiați de a obține fonduri pentru campania sa prezidențială din 2007 din Libia, o decizie care implică executarea unei părți din pedeapsă chiar dacă va face apel. Sentința a depășit așteptările multora, transmite Reuters.

Fostul președinte francez a reacționat după aflarea sentinței.
Sarkozy a declarat că este nevinovat și că va face apel împotriva hotărârii. El a adăugat că sentința subminează încrederea în sistemul judiciar francez, adăugând că cei care l-au condamnat vor să-l vadă cât mai curând în închisoare, potrivit Reuters.
Președinta tribunalului a explicat că fostul șef de stat este vinovat de asociere în scopul comiterii de infracțiuni pentru că 'și-a lăsat apropiații (...) să acționeze în vederea obținerii de sprijin financiar' din partea regimului libian pentru a obține finanțare pentru campania sa din 2007.
Instanța l-a achitat în schimb de acuzațiile de deturnare de fonduri publice libiene, luare de mită pasivă și finanțare ilegală a campaniei.
Cei doi foști colaboratori ai săi Claude Gueant și Brice Hortefeux, au fost găsiți vinovați de luare de mită pasivă și fals, primul, și de conspirație criminală, cel de-al doilea. Eric Woerth, trezorierul campaniei, a fost achitat.
În urma decesului, marți, în Liban, a unui alt inculpat și o figură-cheie în același dosar, Ziad Takieddine, instanța a declarat, de asemenea, încetarea urmăririi penale împotriva sa.
Sentințele urmau a fi anunțate ulterior, după citirea hotărârii, care are 400 de pagini.
Parchetul național financiar (PNF) a solicitat la sfârșitul lui martie o pedeapsă de șapte ani de închisoare pentru fostul șef de stat, după un proces de trei luni, acuzându-l că a încheiat un 'pact de corupție faustian cu unul dintre cei mai urâți dictatori ai ultimilor 30 de ani'. Ei au cerut de asemenea o amendă de 300.000 de euro și o interdicție de exercitare a funcției pe cinci ani - cea mai grea pedeapsă solicitată împotriva celor 12 inculpați din dosar.
Potrivit acuzării, fostul președinte (2007-2012) ar fi favorizat, în schimbul mitei, revenirea Libiei pe scena internațională și ar fi fost de acord să-l grațieze pe cumnatul lui Gaddafi, Abdallah Senussi, care a fost condamnat la închisoare pe viață pentru rolul său în atentatul avionului UTA DC-10, soldat cu moartea a 170 de persoane în 1989.
Nicolas Sarkozy și-a susținut în mod constant nevinovăția și probabil va urma un apel, care ar amâna amenințarea cu închisoarea cu câteva luni.
Condamnat definitiv la un an de închisoare pentru corupție și trafic de influență în așa-numita afacere a 'interceptărilor telefonice', Nicolas Sarkozy a fost obligat să poarte o brățară electronică la gleznă din ianuarie până în mai, o pedeapsă fără precedent pentru un fost șef de stat. El a recurs apoi la Curtea Europeană a Drepturilor Omului (CEDO).
Curtea de Casație, cea mai înaltă instanță din Franța, va examina de asemenea pe 8 octombrie recursul său în afacerea 'Bygmalion', privind finanțarea campaniei sale prezidențiale din 2012, pentru care a fost condamnat în apel la un an de închisoare, dintre care șase cu executare.