Victorie istorică pentru roș-albaștri. FCSB a surclasat-o pe Dinamo cu scorul de 6-0

FCSB a obținut cea mai clară victorie din istoria înfruntărilor directe cu Dinamo, scor 6-0 (4-0), duminică seara, pe Arena Naţională din Bucureşti, în etapa a 8-a a Ligii I de fotbal.

Golurile au fost marcate de Keşeru ’26, Octavian Popescu ’42, Vinicius ‘45+2, Cordea ‘45+7, V. Gheorghe ’55 şi Grigore ’67 (autogol).
În fața a aproximativ 36.000 de spectatori, FCSB și-a anunțat intențiile ofensive de la bun început, dar nu a reușit să pună în pericol poarta lui Eșanu până în minutul 26. Atunci, Claudiu Keșeru a obținut o lovitură de la marginea careului. Tot el și-a potrivit balonul și a trimit un șut imparabil, direct în vinclu.
Dinamo a început să răspundă, dar atacurile au fost destul de firave. În minutul 37 avea să se petreacă și momentul cheie al jocului. Steliano Filip a văzut destul de ușor cartonașul roșu în minutul 37, iar echilibrul s-a rupt în totalitate. Băieții lui Dario Bonetti și-au pierdut luciditatea, iar FCSB a mai înscris încă trei goluri până la pauză, prin Octavian Popescu, Vinicius și Cordea. Ultimul a marcat din lovitură de la 11 metri.
Repriza a doua a început în aceeași notă cu finalul primei reprize, adică la discreția gazdelor. Împinși din spate de suporteri, care și-au dorit un scor cât mai drastic, FCSB a mai punctat de două ori până în minutul 65, prin Valentin Gheorghe și autogolul lui Ricardo Grigore. Scorul putea fi și mai mare, dar coșmarul echipei Dinamo a fost oricum de proporții.
''Eternul derby'' a ajuns la episodul 149, ''roş-albaştrii'' având 46 de victorii, ''roş-albii'' 49, iar alte 54 de meciuri s-au terminat la egalitate. În ultimele 49 de partide din Liga I s-a consemnat un singur rezultat de 0-0, pe 9 august 2015.
Ultimul succes bifat în campionat de dinamovişti din postura de vizitatori datează din 25 aprilie 2011 (1-0), gol înscris de Gabriel Torje, potrivit site-ului LPF.
Jucătorii au ieşit pe teren, înaintea meciului, cu căţei în braţe, în urma unei campanii demarate de Liga Profesionistă de Fotbal şi Consiliul Judeţean Ilfov, intitulată ''Umple golul din viaţa ta!''. Câinii provin din adăpostul public Brăneşti şi sunt disponibili pentru adopţie.
Au evoluat echipele:
FCSB: 99. Andrei Vlad - 2. Valentin Creţu (6. Denis Haruţ, 64), 55. Paulo Vinicius, 4. Andrei Miron (căpitan), 33. Risto Radunovic - 27. Darius Olaru, 17. Iulian Cristea (23. Ovidiu Popescu, 65), 9. Octavian Popescu (30. Alexandru Musi, 76) - 98. Andrei Cordea (19. Ianis Stoica, 68), 28. Claudiu Keşeru (8. Adrian Şut, 76), 22. Valentin Gheorghe. Antrenor: Edward Iordănescu.
Dinamo: 12. Mihai Eşanu - 3. Andrei Radu, 24. Deniz Giafer, 27. Ricardo Grigore, 75. Costin Ionuţ Amzar - 8. Cătălin Itu (32. Geani Creţu, 78), 5. Alexandru Răuţă, 7. Steliano Filip - 10. Cosmin Matei (44. Mirko Ivanovski, 46), 9. Gabriel Torje, 22. Deian Sorescu (căpitan). Antrenor: Dario Bonetti.