Anglia a surclasat Iranul cu 6-2, în prima etapă a Campionatului Mondial din Qatar

Anglia a început cu dreptul Campionatul Mondial din Qatar, câștigând cu 6-2 în fața Iranului în primul meci al grupei B.

Selecţionata Angliei a surclasat echipa Iranului cu scorul de 6-2 (3-0), luni, pe Khalifa International Stadium din Ar-Rayyan, într-un prim meci din Grupa B a Cupei Mondiale de fotbal din Qatar.

Golurile englezilor au fost marcate de Jude Bellingham (min. 35), Buyako Saka (min. 43 și 62), Raheem Sterling (min. 45+1), Marcus Rashford (min. 71) și Jack Grealish (min. 90), în timp ce pentru iranieni a realizat o ”dublă” Mehdi Taremi (min. 65 și 90+13 penalty).

Partida a început cu o controversă majoră, jucătorii Iranului refuzând să cânte imnul național, iar presa occidentală scrie că totul a fost o formă de susținere pentru protestatarii din Republica Islamică, cei care militează pentru respectarea drepturilor femeilor.

Meciul a durat în total 116 minute. După ce în prima repriză s-au acordat 14 minute de prelungire, în cea de-a 2-a s-a jucat cu 12 minute în plus, o decizie greu de înțeles a centralului ținând cont de diferența de pe tabelă.

A 2-a partidă a grupei B le va aduce față în față pe Țara Galilor și SUA, meci care va avea loc tot azi, de la ora 21:00, pe Ahmad bin Ali Stadium din Al Rayyan. În etapa a 2-a, pe 25 noiembrie, Anglia va juca împotriva Statelor Unite, iar Iran va întâlni Țara Galilor.

Au evoluat echipele:
Anglia: 1. Jordan Pickford - 12. Kieran Trippier, 5. John Stones, 6. Harry Maguire (15. Eric Dier, 70), 3. Luke Shaw - 4. Declan Rice, 22. Jude Bellingham - 17. Bukayo Saka (7. Jack Grealish, 70), 19. Mason Mount (20. Philip Foden, 71), 10. Raheem Sterling (11. Marcus Rashford, 71) - 9. Harry Kane (căpitan; 24. Callum Wilson, 75). Selecţioner: Gareth Southgate.
Iran: 1. Ali Beiranvand (24. Seyedhossein Hosseini, 19) - 2. Sadegh Moharrami, 15. Roozbeh Cheshmi (13. Mohammadhossein Kanani, 46), 19. Seyedmajid Hosseini, 8. Morteza Pouraliganji, 5. Milad Mohammadi (16. Mahdi Torabi, 63) - 3. Ehsan Haji Safi, 18. Ali Karimi (6. Saeid Ezatolahi, 46), 21. Ahmad Noorollahi (20. Sardar Azmoun, 77) - 7. Alireza Jahanbakhsh (17. Ali Gholizadeh, 46), 9. Mehdi Taremi. Selecţioner: Carlos Queiroz.