CM de fotbal: Franța reușește scorul Cupei Mondiale, 5-2 cu Elveția

Echipa Franței s-a calificat în optimile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal după ce a surclasat Elveția cu scorul de 5-2

Echipa Franței s-a calificat în optimile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Brazilia, după ce a surclasat Elveția cu scorul de 5-2 (3-0), vineri, pe "Arena Fonte Nova" din Salvador, în Grupa E.

Campioana mondială din 1998 s-a impus prin golurile marcate de Olivier Giroud (17), Blaise Matuidi (18), Mathieu Valbuena (40), Karim Benzema (67) și Moussa Sissoko (73), ratând și un penalty, prin Benzema (33). Golurile elvețienilor au fost reușit de Blerim Dzemaili (81), din lovitură liberă, și de Granit Xhaka (87).
Elvetia nu a reusit sa faca fata sarjelor ofensive ale francezilor si astfel se vede obligata sa scoata un rezultat pozitiv in meciul cu Honduras pentru a isi asigura calificarea in optimi. Olivier Giroud a deschis scorul in min. 17 iar Blaise Matuidi a majorat diferenta doar un minut mai tarziu. Mathieu Valbuena marca pentru 3-0 si deja se stabilise castigatoarea.
Repriza a II-a a inceput mai apatic dar totul s-a schimbat in minutul 67 cand Benzema a marcat al patrulea gol al francezilor. Moussa Sissoko a dus scorul la 5-0 in minutul 73. Elvetienii au avut o zvacnire de orgoliu si au marcat doua goluri in minutele 81 (Blerim Dzemaili) si 87 (Granit Xhaka). In minutele de prelungire ale partidei, Karim Benzema a pus punct unui meci spectaculos marcand al saselea gol al francezilor, dar acest gol nu a fost validat pentru ca a fost inscris dupa fluierul arbitrului. Scor final Elvetia - Franta 2-5 si astfel s-a scris istoria unui meci foarte spectaculos.
In cazul în care Honduras nu pierde cu Ecuador, echipa antrenata de Didier Deschamps va obtine calificarea matematica in faza urmatoare a competitiei.
Atat Elvetia, cat şi Franta s-au impus in prima etapa, astfel ca isi pot face deja calcule pentru accederea in optimile de finala in cazul unui nou succes obtinut astăzi. Va fi cea de-a 37- a confruntare directă dintre cele două nationale, francezii castigand 15, elvetienii 12, iar nouă dueluri incheiindu-se la egalitate.
Echipele de start:
Elveţia: 1. Diego Benaglio - 2. Stephan Lichtsteiner, 5. Steve von Bergen, 20. Johan Djourou, 13. Ricardo Rodriguez - 8. Gokhan Inler (căpitan), 11. Valon Behrami - 23. Xherdan Shaqiri, 10. Granit Xhaka, 18. Admir Mehmedi - 9. Haris Seferovic. Selecţioner: Ottmar Hitzfeld.
Franţa: 1. Hugo Lloris (căpitan) - 2. Mathieu Debuchy, 4. Raphael Varane, 5. Mamadou Sakho, 3. Patrice Evra - 6. Yohan Cabaye - 14. Blaise Matuidi, 18. Moussa Sissoko - 8. Mathieu Valbuena, 9. Olivier Giroud, 10. Karim Benzema. Selecţioner: Didier Deschamps.