Croația învinge Canada, scor 4-1, și o elimină de la Campionatul Mondial

Selecţionata Croaţiei, vicecampioana mondială, a obţinut prima sa victorie la Cupa Mondială de fotbal din Qatar, 4-1 (2-1) cu Canada, duminică seara, într-un meci din Grupa F.

Selecţionata Croaţiei, vicecampioana mondială, a obţinut prima sa victorie la Cupa Mondială de fotbal din Qatar, 4-1 (2-1) cu Canada, duminică seara, pe Khalifa International Stadium din Ar-Rayyan, într-un meci din Grupa F.

Croaţia şi-a respectat în sfârşit blazonul, după un debut dezamăgitor contra Marocului, făcând un pas spre optimile de finală, prin golurile marcate de Andrej Kramaric (36, 70), Marko Livaja (44) şi Lovro Majer (90+4). Alphonso Davies (2) a marcat primul gol al Canadei la o Cupă Mondială.
Deși Canada a deschis scorul la prima acțiune a meciului prin Alphonso Davies (min 2), selecționata antrenată de Zlatko Dalic a reușit sa întoarcă rezultatul până la pauză prin golurile înscrise de Kramaric (min 36) și Livaja (min 44).

În a doua repriză, același Kramaric a dus scorul la 3-1 (min 70), iar Majer a punctat și el în prelungiri și a stabilit și scorul final al partidei, care aduce Croației primul succes de la acest turneu final.

Croaţia este pentru moment liderul grupei, însă calificarea se va juca în ultima etapă, după ce Marocul a întrecut Belgia cu 2-0. Canada nu mai are nicio şansă de a merge mai departe, la a doua sa prezenţă la Cupa Mondială (după 1986).

Clasament Grupa F:
1. Croația 2 1 1 0 4-1 4p
2. Maroc 2 1 1 0 2-0 4p
3. Belgia 2 1 0 1 1-2 3p
4. Canada 2 0 0 2 1-5 0p.
Ultimele meciuri din grupă se vor juca pe 1 decembrie, Croaţia - Belgia (Ahmad Bin Ali Stadium - Ar-Rayyan, 17:00) şi Canada - Maroc (Al Thumama Stadium - Doha, 17:00).