Irlanda de Nord - România 1-1. Naţionala urcă în urna a doua valorică pentru preliminariile CM 2020

Selecţionatele de fotbal ale României şi Irlandei de Nord au terminat la egalitate, 1-1 (0-0), miercuri seara, la Belfast, în ultimul său meci din Grupa 1 a Ligii B din Liga Naţiunilor.

Selecţionatele de fotbal ale României şi Irlandei de Nord au terminat la egalitate, 1-1 (0-0), miercuri seara, pe Windsor Park din Belfast, în ultimul său meci din Grupa 1 a Ligii B din Liga Naţiunilor.

România şi-a îndeplinit obiectivul, acela de a fi în urna a doua valorică la tragerea la sorţi a grupelor preliminare pentru Cupa Mondială din 2022, însă evoluţia a fost una modestă, obţinând un egal chinuit. Prezenţa în urna a doua se datorează în mare măsură şi victoriei Serbiei în faţa Rusiei (5-0).
Prima repriză a fost una echilibrată, fără ocazii la cele două porți. România a ieșit în evidență doar o dată, când Dennis Man a șutat moale, de la 11 metri.
În repriza a doua, Irlanda de Nord a început mai bine și a pus presiune pe „tricolori”, deschizând scorul în minutul 56. Nord irlandezii au executat surprinzător un corner, pe jos, iar după o centrare la colțul lung, Boyce a câștigat duelul cu Crețu și a marcat din trei metri.
Rădoi a forțat pe final de meci și a fost inspirat când l-a introdus pe Eric Bicfalvi. În minutul 82, mijlocașul a marcat golul egalizator cu un șut de la 11 metri și a adus României punctul de care avea nevoie pentru a depăși Rusia în clasamentul FIFA.
Austria a câştigat grupa, cu 13 puncte (a promovat în Liga A), urmată de Norvegia, 10 puncte, România, 8 puncte, şi Irlanda de Nord, 2 puncte (ambele obţinute cu România), care a retrogradat în Liga C.
Tragerea la sorți va avea loc la 7 decembrie 2020. Preliminariile Cupei Mondiale vor începe în luna martie a lui 2021.
Au evoluat echipele:
Irlanda de Nord: 1. Bailey Peacock-Farrell - 22. Daniel Ballard, 5. Jonny Evans (căpitan), 20. Craig Cathcart - 14. Stuart Dallas, 17. Paddy McNair, 19. Michael Smith (6. Ethan Galbraith, 79), 13. Alistair McCann, 7. Matthew Kennedy (3. Jamal Lewis, 67) - 21. Josh Magennis (2. Conor McLaughlin, 79), 9. Liam Boyce (16. Conor Washington, 66). Selecţioner: Ian Baraclough.
România: 12. Ciprian Tătăruşanu (căpitan) - 5. Ionuţ Nedelcearu, 6. Iulian Cristea, 3. Alin Toşca (17. Erik Bicfalvi, 74) - 2. Valentin Creţu (13. Vasile Mogoş, 64), 8. Dan Nistor, 18. Răzvan Marin, 22. Mario Camora - 20. Dennis Man (10. Alexandru Maxim, 64), 7. Denis Alibec (23. Alexandru Băluţă, 87), 19. Florin Tănase (11. Cristian Ganea, 87). Selecţioner: Mirel Rădoi.