Poli Iași s-a impus în fața celor de la Viitorul Constanța, scor 2-1

Politehnica Iaşi a învins-o pe FC Viitorul Constanţa cu scorul de 2-1 (0-0), joi seara, în deplasare, într-un meci din etapa a 24-a a Ligii I de fotbal.

Oaspeţii au deschis scorul prin muntenegreanul Uros Djuranovic (51), dar Viitorul a egalat pe final, prin congolezul Juvhel Tsoumou (82). Andreas Calcan (86), fost jucător la Viitorul, a marcat golul victoriei ieşenilor, pe contraatac.
În tur, Viitorul s-a impus cu 3-0 în deplasare.
Cu Mircea Rednic antrenor, FC Viitorul are un bilanţ de 2 victorii, 9 egaluri şi 7 înfrângeri (15 puncte).
Meciul dintre FC Viitorul Constanţa şi Politehnica Iaşi a fost suspendat, la 22 februarie, de arbitrul Andrei Florin Chivulete, în min. 68, la scorul de 0-0, din cauza ceţii.
Chivulete a considerat că jocul nu se mai poate desfăşura în condiţiile existente şi a decis întreruperea jocului, trimiţând jucătorii la cabine. Partida urma să se reia din minutul 68, pe 23 februarie, de la ora 16:00, dar jocul nu s-a putut desfăşura nici atunci din cauza ceţii. Pe 8 aprilie, meciul s-a jucat integral şi nu din minutul întreruperii.
Poli Iași rămâne ultima în Liga 1, dar ajunge la 22 de puncte după ce a câștigat două dintre ultimele 3 meciuri. Viitorul este a 11-a în Liga 1, cu 31 de puncte.