Portugalia pierde cu Coreea de Sud, scor 1-2, dar câştigă Grupa H

Selecţionata Portugaliei a fost învinsă de formaţia Coreei de Sud cu scorul de 2-1 (1-1), vineri, la Cupa Mondială de fotbal din Qatar, dar portughezii câştigă Grupa H.

Selecţionata Portugaliei a fost învinsă de formaţia Coreei de Sud cu scorul de 2-1 (1-1), vineri, pe Education City Stadium din Doha, la Cupa Mondială de fotbal din Qatar, dar Seleccao a câştigat Grupa H.

Sud-coreenii aveau neapărată nevoie de victorie pentru a spera la optimi și s-au aruncat în atac. După un gol anulat al lui Jin-Su Kim pe motiv de off-side, asiaticii au restabilit egalitatea în minutul 27, când Young-Gwon Kim a profitat de o respingere greșită a apărării lusitanilor, după un corner.

Sud-coreenii au rămas calmi și au dat lovitura în minutul 90+1, când Hwang Hee-Chan a finalizat un contraatac de clasă condus de Hueun Min Son.