Anglia învinge România după 51 de ani, scor 1-0, într-un amical disputat la Middlesbrough

Selecţionata de fotbal a Angliei a învins naţionala României cu scorul de 1-0 (0-0), duminică seara, pe Stadionul Riverside din Middlesbrough, într-un meci amical.

România venea după eșecul suferit la Ploiești, cu Georgia, 1-2. Pentru Anglia a fost ultima repetiție înainte de Euro 2020.
Partida de la Middlesbrough a oferit o primă repriză cu ocazii de ambele părți, România fiind periculoasă prin Răzvan Marin și Deian Sorescu, în timp ce Anglia a fost aproape de a marca la execuțiile lui Dominic Calvert-Lewin și Jadon Sancho, ambii lovind bara transversală.
România a rezistat eroic mai bine de 65 de minute în amicalul cu Anglia, dar penalty-ul comis de Tiberiu Căpușă i-a costat pe băieții lui Rădoi.
Trimis în luptă în minutul 66, la 0-0, debutantul sub „tricolor” l-a doborât în careu pe Grealish. De la punctul cu var, „diavolul” Rashford n-a iertat.
Un sfert de oră mai târziu, Chiricheș l-a „copiat” pe Căpușă. Fundașul lui Sassuolo l-a faultat în careu pe Dominic Calvert-Lewin, dar Henderson a fost blocat de Florin Niță de această dată.
Vlad Chiricheș și Nicolae Stanciu au bifat două borne importante. Stoperul i-a egalat la numărul de selecții pe Costică Ștefănescu și Mircea Lucescu (64), în timp ce Nicolae Stanciu a devenit egalul legendarului Nicolae Dobrin la prezențe (47).
Au evoluat următoarele echipe:
Anglia: Johnstone – Godfrey, White, Mings, Shaw (Trippier '75) – Grealish, Phillips (Henderson '46), Ward-Prowse (Rice '65) – Rashford (Lingard '75), Calvert-Lewin (Watkins '82), Sancho (Bellingham '66). Selecţioner: Gareth Southgate.
România: Niţă – Sorescu (T. Căpuţă '66), Chiricheş, Nedelcearu (A. Rus '84), Camora – Cicâldău (Budescu '80), P. Marin, Stanciu – Păun (Băluţă '80), Alibec (I. Hagi '66), A. Ivan. Selecţioner: Mirel Rădoi.
Cartonaşe galbene: A. Ivan '58.