CM de fotbal: Brazilia - Chile 1-1 (3-2, lovituri de departajare)

Brazilia este prima echipă calificată în sferturile CM după executarea penalty-urilor de departajare contra statului Chile

Brazilia este prima echipă calificată în ”sferturile” CM, după executarea penalty-urilor de departajare, contra statului Chile. Cele două formații au fost la egalitate după 120 de minute, scor 1-1, iar apoi brazilienii s-au impus cu 3-2 la loviturile de departajare.

Brazilia a deschis scorul în urma unui corner, prin David Luiz ('18), dar chilienii au restabilit egalitatea prin Alexis Sanchez ('32). Dramatismul s-a perpetuat și la loviturile de departajare, unde Brazilia a condus cu 2-0, dar a fost egalată, smulgând în cele din urmă victoria cu 3-2, după penaltiul ratat de Jara. Au executat în ordine loviturile de departajare: David Luiz 1-0 (gol), Mauricio Pinilla 1-0 (ratare — apără Julio Cesar), Willian 1-0 (ratare — pe lângă poartă), Alexis Sanchez 1-0 (ratare — apără Julio Cesar), Marcelo 2-0 (gol), Charles Aranguiz 2-1 (gol), Hulk 2-1 (ratare — apără Bravo), Marcelo Diaz 2-2 (gol), Neymar 3-2 (gol), Gonzalo Jara 3-2 (ratare — bară).

Chilienii, aflați la a noua participare la CM, au ieșit din grupe de 4 ori și de fiecare dată au fost eliminați de Brazilia.
În total, până la acest meci, Brazilia și Chile se întâlniseră de 68 de ori, gazdele de acum având nu mai puțin de 48 de victorii, 13 partide s-au încheiat la egalitate, iar Chile a câștigat doar de 7 ori. Interesant este faptul că în aceste 68 de întâlniri directe, Brazilia a marcat 159 de goluri, cu 101 mai multe decât “La Roja”.
Au evoluat echipele:
Brazilia: Julio Cesar - Dani Alves, Thiago Silva, David Luiz, Marcelo -Fernandinho ('72, Ramires), Luiz Gustavo - Hulk, Oscar ('106, Willian), Neymar — Fred ('64, Jo). Selecționer: Luiz Felipe Scolari.
Chile: Claudio Bravo - Gary Medel ('108, Jose Rojas), Francisco Silva, Gonzalo Jara - Luis Isla, Charles Aranguiz, Marcelo Diaz, Eugenio Mena - Arturo Vidal ('87, Mauricio Pinilla) - Alexis Sanchez, Eduardo Vargas ('57' Felipe Gutierrez). Selecționer: Jorge Sampaoli.
În sferturi, Brazilia va juca în compania învingătoarei din meciul dintre Uruguay şi Columbia.