Larisa Iordache, dublă campioană europeană la Mersin în finala pe aparate. 13 medalii pentru România la Europene

Patru medalii obținute de România în finala Campionatului European de Gimnastică Artisitcă desfășurat la Mersin. Larisa Iordache, lidera echipei Romaniei, a cucerit titlurile europene în finalele de la bârnă și sol.

Patru medalii obținute de România în finala Campionatului European de Gimnastică Artisitcă desfășurat la Mersin, din Turcia.

Larisa Iordache, lidera echipei Romaniei, a cucerit titlurile europene în finalele de la bârnă și sol. Iordache a mai obținut argintul și în finala de la sărituri, pentru ca la paralele să rateze de puțin podiumul. Silviana Sfiringu a adus argintul pentru România la bârnă într-o dublă care ne-a amintit de vremurile glorioase ale gimnasticii noastre.
Finalele pe aparate se încheie cu o mare supriză. Larisa Iordache intră ultima în concurs, are un exercițiu fără cusur și primește 13.050. O notă pentru locul doi, prima poziție fiind a turcoaicei Uctus Sanli, care primise anterior 13.100 după o contestație de la 13.000.
Larisa Iordache a făcut contestație la nota primită. Decizia e în așteptare. Până la urmă s-a făcut dreptate și Iordache a urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului. În urma contestatiei Larisa Iordache obtine 13.450, nota care îi aduce titlul european la sol.
În total, România a cucerit la Mersin cinci medalii la senioare, argint în competiţia pe echipe, aur prin Larisa Iordache la bârnă şi sol, argint prin Larisa Iordache la sărituri şi o nouă medalie de argint, la bârnă, prin Silviana Sfiringu.
Rezultatele finale la sol dupa contestatia solutionata favorabil pentru Larisa Iordache:
8 BOECZOEGO Dorina (Ungaria) 12.100.
Larisa Iordache, 24 de ani, și-a demonstrat la Mersin că mai are multe de spus în gimanstică. Revenită după o pauză de trei ani în întrecerea continentală, românca a strâns patru medalii, trei dintre ele duminică, în finalele pe aparate.
Cu aceste distincții, ea a devenit cea mai medaliată gimnastă din România în istoria Campionatelor Europene. Iordache a plecat spre Turcia cu 12 medalii și se va întoarce având 16, depășind reperul stabilit de Cătălina Ponor, care a adunat în carieră 13 distincții europene.
Prima finală a zilei a fost cea de la sărituri, unde Larisa Iordache a reușit să urce pe treapta a doua a podiumului, după ce evoluțiile sale au fost recompensate cu 14,200 și 13,550, media fiind de 13,875. Românca a fost întrecută doar de Zsofia Kovacs cu 14,050.  Cu lacrimi în ochi, Larisa a primit argintul la Mersin, a treia sa medalie la acest aparat, după cele din 2013 și 2014.
În finala de la paralele, gimnasta în vârstă de 24 de ani s-a clasat pe poziția a patra, după ce a primit 13,250 pentru exercițiul său.  Podiumul a fost ocupat de Zsofia Kovacs (Ungaria) 13,850, Zoja Szekely (Ungaria) 13,550 ți de Barbora Moskova (Slovacia) 13,300.