Simona Halep s-a calificat în finala de la Toronto și revenire în top 10 WTA

Simona Halep s-a calificat sâmbătă seară în marea finală de la Toronto după ce a trecut în 3 seturi foarte disputate de Jessica Pegula, a șaptea jucătoare a lumii.

Simona Halep s-a calificat sâmbătă seara în finala competiției „WTA 1000” de la Toronto, după ce a învins-o, la mare luptă, pe americanca Jessica Pegula, 7 WTA, scor 2-6, 6-3, 6-4. Grație calificării în finală, Simona a urcat pe locul 9 mondial, în clasamentul WTA.

Pegula a câștigat primul set, pe care l-a dominat cu lovituri puternice și precise (6-2). De partea cealaltă, Simona a avut din nou probleme la serviciu, probleme care au persistat pe parcursul meciului (a comis 10 duble greșeli).

În setul doi, Halep a făcut prima break, dar și-a pierdut apoi, imediat, serviciul. Simona și-a trecut însă în cont un alt break (pentru 3-1) și a reușit să trimită partida în decisiv (6- 3).

Setul 3: Românca a început cu break, dar nu a putut menține avantajul. După un game dificil pe propriul serviciu, jucătoarea româncă a reușit însă să-și treacă în cont două break-uri și s-a distanțat la 5-2. A servit la acest scor pentru meci, dar a ratat, încheind partida la a doua încercare (6-4).

Pentru a se califica în semifinale, Halep le-a eliminat pe Donna Vekic, Shuai Zhang, Jil Teichamnn și Cori Gauff fără să piardă niciun set.

În ultimul act, Simona se va duela cu învingătoarea din cealaltă semifinală, disputată de  Beatriz Haddad Maia (Brazilia, numărul 24 mondial) şi Karolina Pliskova (Cehia, cap de serie 14).

Finala de la Toronto se va disputa duminică.

Simona Halep a câștigat de două ori Rogers Cup, dar de fiecare dată la Montreal (turneul se ține alternativ la Montreal și Toronto). În 2016 a trecut în finală de Madison Keys, iar în 2018 a dispus de Sloane Stephens. Când turneul a avut loc la Toronto, la fel ca în acest an, românca a ajuns o singură dată în finală, în 2015, dar a fost nevoită să se retragă în setul 3 al meciului cu Belinda Bencic.